50 Letters & Sounds Activities
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
50 Letters & Sounds Activities is a set of 50 double-sided activities cards for teaching synthetic phonics. The front side provides teaching objectives, resources used and procedures. The other side provides examples used to complete the activity.
Topics include: identifying phonemes, blending, decoding, syllables, alphabet, digraphs, segmenting, reading, tricky words, adjacent consonants, split digraph (magic e) and spelling.
Contains 50 x double-sided activity card and 1 x content/check-off list.
Ages | Grade |
4 - 6 | Pre K - 1 |


JL356
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL351
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL353
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL355
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL352
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL325
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL321
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL341
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL361
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL363
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per


JL362
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per


JL359
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL333
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per


JL354
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL336
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL358
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per


JL328
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL329
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per


JL326
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL339
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL350
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL327
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL340
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL331
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL330
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL324
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL357
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL334
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL342
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL332
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per