50 Money Activities
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
The 50 Money Activities set includes 50 double-sided activity cards designed to teach essential money skills in an interactive and hands-on way. Children explore topics such as coins, skip counting, trading, addition, comparison, denominations, place value, equivalence, receipts, methods of payment, giving change, multiplication, estimation, sharing, division, probability, decimals, fractions, percentages, finance, exchange rates, and interest. Each card’s front side provides clear teaching objectives, required resources, and step-by-step procedures, while the reverse side offers visual examples with manipulatives.
Perfect for classrooms, math centers, or home learning, this set builds numeracy, financial literacy, and problem-solving skills for children aged 6–10 (Grades K - 2).
| Ages | Grade |
| 5 - 9+ | K - 2 |
JL356
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL351
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL355
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL352
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL361
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL333
- Regular Price
- $4.50
- Sale Price
- $4.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL357
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL639
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL332
- Regular Price
- $4.50
- Sale Price
- $4.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL324
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL336
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL339
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL342
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL341
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL325
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL322
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL331
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL321
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL360
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL767
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL327
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL340
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per