Fraction Segments
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
Help your child better understand how fractions work with this set of magnetic fraction Segments! Fraction Segments can help teach children fraction concepts such as parts to a whole, equivalents and comparisons. Each fraction is a segment of a circle to visually show how fractions can describe part of a group. Each fraction segment is a different size and is color-coded to represent how different fractions can make up a whole circle. Fraction Segments can be used on any magnetic surface.
Whole measures 4 inches.
Ages | Grade |
5 - 8 | 2 - 3 |
WARNING: CHOKING HAZARD-Small parts. Not for children under 3 years.


JL641
- Regular Price
- $17.99
- Sale Price
- $17.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL651
- Regular Price
- $17.99
- Sale Price
- $17.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL649
- Regular Price
- $17.99
- Sale Price
- $17.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL197
- Regular Price
- $12.99
- Sale Price
- $12.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL650
- Regular Price
- $17.99
- Sale Price
- $17.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL196
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL194
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL654
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL601
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL602
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL198
- Regular Price
- $24.99
- Sale Price
- $24.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL614
- Regular Price
- $17.99
- Sale Price
- $17.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL612
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL618
- Regular Price
- $9.09
- Sale Price
- $9.09
- Regular Price
- $12.99
- Unit Price
- per


JL608
- Regular Price
- $5.59
- Sale Price
- $5.59
- Regular Price
- $7.99
- Unit Price
- per


JL616
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL607
- Regular Price
- $49.99
- Sale Price
- $49.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL603
- Regular Price
- $6.99
- Sale Price
- $6.99
- Regular Price
- $9.99
- Unit Price
- per


JL604
- Regular Price
- $6.99
- Sale Price
- $6.99
- Regular Price
- $9.99
- Unit Price
- per


JL610
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL148
- Regular Price
- $13.99
- Sale Price
- $13.99
- Regular Price
- $19.99
- Unit Price
- per


JL615
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL195
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL611
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL613
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL147
- Regular Price
- $12.99
- Sale Price
- $12.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL600
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL149
- Regular Price
- $69.99
- Sale Price
- $69.99
- Regular Price
- Unit Price
- per