50 Place Value Activities
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
50 Place Value Activities is a set of 50 double-sided activity cards for teaching math skills with place value materials. The front side provides teaching objectives, resources used and procedures. The other side provides visual examples. Math manipulatives are used effectively throughout and presented in clear photography.
Topics include: decades, Ty numbers, adding in tens, adding in hundreds, addition, subtraction, multiplication, division, thousands, number bonds, groupings, multiples, rounding, big numbers, decimals, fraction equivalences.
Contains 50 x double-sided activity card and 1 x content/check-off list.
Ages | Grade |
5 - 8 | K - 2 |


JL356
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL351
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL353
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL355
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL325
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL352
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL321
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL341
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL363
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per


JL362
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per


JL361
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL359
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL358
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per


JL333
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per


JL328
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL336
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL354
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL350
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL329
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per


JL327
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL326
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL340
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL339
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL330
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL324
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL357
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL334
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL331
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL342
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


JL332
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per