50 Playing Card Activities
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
The 50 Playing Card Activities set features 50 double-sided activity cards designed to teach a wide range of essential math skills using a standard deck of playing cards. Children can explore addition, subtraction, counting, probability, number bonds, equivalence, skip counting, multiplication, and division in a fun and interactive way. Each card’s front side clearly details teaching objectives, required resources, and step-by-step instructions, while the reverse side provides clear visual examples to guide learning. Using playing cards as manipulatives makes math hands-on, engaging, and enjoyable, helping children develop number sense, problem-solving skills, and independent learning.
Ideal for classrooms, math centers, or home learning, this set is perfect for children aged 5–9 (Grades K–3).
| Ages | Grade |
| 5 - 6 | K - 1 |
JL356
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL351
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL355
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL352
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL361
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL333
- Regular Price
- $4.50
- Sale Price
- $4.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL357
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL639
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL332
- Regular Price
- $4.50
- Sale Price
- $4.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL324
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL336
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL339
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL342
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL341
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL325
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL322
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL331
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL321
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL360
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL767
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL327
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL340
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per