50 Phonemic Awareness Activities
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
The 50 Phonemic Awareness Activities set features 50 double-sided activity cards designed to build essential early reading and language skills. Children explore rhythm, instrument sounds, discriminating between sounds, awareness of rhyme, syllables, initial sounds, alliteration, articulation, segmenting, blending, and phonemes. Each card’s front side provides clear teaching objectives, required resources, and step-by-step procedures, while the reverse side offers visual examples with high-quality photography to guide learning. These hands-on activities make phonemic awareness engaging, interactive, and easy to understand.
Ideal for classrooms, literacy centers, or home learning, this set develops early literacy, listening skills, and independent practice for children aged 4–7 (Grades Pre-K–2).
| Ages | Grade |
| 3 - 5 | Pre K - K |
JL356
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL351
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL355
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL352
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL361
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL333
- Regular Price
- $4.50
- Sale Price
- $4.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL357
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL639
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL332
- Regular Price
- $4.50
- Sale Price
- $4.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL324
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL336
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL339
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL342
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL341
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL325
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL322
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL331
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL321
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL360
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL767
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL327
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL340
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per