What are Decodable Readers?
Reading non-decodable, or partially decodable books, can be demotivating and frustrating for children learning to read. Anna Milne explains why Decodable Readers are the best books for phonemic awareness and development in the earliest stages of reading.
10 Ways to use Rainbow Timers
Junior Learning's Rainbow Timers are an excellent visual reference for understanding time, as well as setting limits to events and activities. There are three timers - 1 minute, 2 minutes, and 5 minutes. We've put together a list of ten creative ways that these timers can be used.
10 Benefits of Summer Camp
Let your kids disconnect from their gadgets and have an exciting summer that will become one of the most unforgettable and cherished experiences of their life. Kim Tiu discusses the top ten benefits of Summer Camp!
How to Avoid the Summer Slide?
If you assume that more educational resources helps to prevent summer slide, and less resources make it worse, then these ideas might just help keep children learning over summer vacation.
Preparing for Overnight Camp - 5 Tips
First time sending your kid to Overnight Camp? Stay calm, don't worry, and keep these 5 tips in mind.
Screen Free Tips and Tricks
The benefits of media and digital devices can be numerous. However, it’s becomingincreasingly difficult for both parents and teachers to teach kids healthy, balanced concepts around use of devices. Here are a list of screen-free tips and tricks to help promote healthy screen time habits.
Top 10 Free Summer Learning Activities
Even though it’s summer vacation time, it doesn’t mean the learning has to stop. This list offers some fun ideas for educational games and activities that you can share at home and enjoy with your children.
5 Simple Ways to Teach Kids about Financial Literacy
An unfortunate truth today is that many schools do not teach kids about money. This leads to the inability of kids to allocate resources responsibly, and a struggle to spend funds in a mature, healthy manner. It is essential that parents are actively involved in helping kids learn about financial matters. The lessons learned can benefit kids in perpetuity, and can greatly improve many aspects of their life. Anna Milne, co-founder of Junior Learning, shares five helpful tips for teaching kids about money.
Social-Emotional Learning - What's It All about?
Anna Milne, co-founder of Junior Learning, discusses the importance of "social-emotional learning" (SEL) within the classroom.
Simple Ways to Encourage Learning
Anna Milne, co-founder of Junior Learning, discusses six easy ways to encourage learning within the home.
What is Phonics?
Anna Milne, the co-founder of Junior Learning, uncovers the theory behind phonics, and the effectiveness of this learning approach.
5 for 5 this Mother's Day
Anna Milne, co-founder of Junior Learning, shares five easy ways to take the load off this Mother's Day. What's that you hear? That's right, it's silence. Five minutes of peace.
Teaching Math with Baking
Anna Milne, co-founder of Junior Learning, shares some fabulous ideas for reinforcing mathematical concepts in the kitchen.
JL483
- Regular Price
- $12.99
- Sale Price
- $12.99
- Regular Price
- $0.00
- Unit Price
- per
JL681
- Regular Price
- $17.99
- Sale Price
- $17.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL100
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL641
- Regular Price
- $17.99
- Sale Price
- $17.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL654
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL481
- Regular Price
- $12.99
- Sale Price
- $12.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL606
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL196
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL490
- Regular Price
- $12.99
- Sale Price
- $12.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL613
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL194
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL240
- Regular Price
- $12.99
- Sale Price
- $12.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL489
- Regular Price
- $12.99
- Sale Price
- $12.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL482
- Regular Price
- $12.99
- Sale Price
- $12.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL211
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL485
- Regular Price
- $12.99
- Sale Price
- $12.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL422
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL426
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL671
- Regular Price
- $12.99
- Sale Price
- $12.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL149
- Regular Price
- $69.99
- Sale Price
- $69.99
- Regular Price
- Unit Price
- per